הביטוי 'רכב דו גלגלי' כולל בתוכו כל כלי רכב ממונע בעל רישיון שניתן לקבל אליו הכשרה עיונית ומעשית. תחת הכותרת הכללית הזו נמצאים אופנועים מסוגים שונים וקטנועים בנפחים שונים. מה ההבדל? תשפטו בעצמכם.

לימודי נהיגה על אופנוע מתחלקים לסוגי רישיון שונים המכונים באותיות A, A1 ו-A2. כל אחת מהאותיות מייצגת רישיון לסוג אחר של אופנוע, זהים לתקנונים האירופיים בתחום: A2 תקף מ-50 סמ"ק ועד ל-125 סמ"ק, A1תקף עד ל-400 סמ"ק. A מייצג את רישיון האופנוע הלא מוגבל – מותר לנהוג איתו על כל כלי רכב דו גלגלי.

אז מה ההבדל?

מלבד ההבדל בנפח המנוע, ישנו הבדל משמעותי בגיל בו מותר לגשת לקבלת רישיון בכל אחד מהקריטריונים שפירטנו קודם.

מבחינת גיל, בגיל 15 וחצי אפשר להתחיל ללמוד לתיאוריה לאופנוע, ובגיל 16 לטסט (מבחן מעשי) על A2–בשונה ממורה נהיגה לרכב, שיגיש אתכם לטסט רק בגיל 17, על פי החוק. חשוב שתדעו שאם אתם עוד לא בני 18 אתם מחויבים באישור הורים לטסט. בגיל 18 אפשר כבר להוציא רישיון מסוג A1 ואת הרישיון מסוג A נשאיר למי שמלאו לו 21 שנה לפחות ויש לו שנה ותק של רישיון A1. חשוב לדעת שעד גיל 18 אסור להרכיב נוסע נוסף איתך על הרכב הדו-גלגלי.

מעוניין ברישיון נהיגה לאופנוע או קטנוע? השאר את פרטייך ויחזרו אליך בהקדם

בואו נעשה את זה מסודר

סוג הרישיון: A2 

נפח המנוע:קטנוע  עד 125 סמ"ק עד 14.6 כוחות סוס  
גיל מותר:  16
מספר שיעורים מינימלי: 15 (מחירון שיעורי נהיגה לאופנוע)
תנאים ודרישות: מבחן עיוני (תיאוריה. מי שכבר יש לו רישיון לרכב – לא צריך) ומבחן מעשי – במגרש ובכביש. למי שיש רישיון לרכב מעל שלוש שנים יש פטור מתיאוריה וממבחן כביש מעשי ונדרש רק למבחן מגרש מעשי.

סוג הרישיון: A1

נפח המנוע: אופנוע עד 400 סמ"ק עד 33 כוחות סוס
גיל מותר:18.
מספר שיעורים מינימלי: 8 לבעלי רישיון A2 , 15 ללא רישיון קודם
תנאים ודרישות: מבחן עיוני (תיאוריה. פטור לבעלי רישיון לרכב) ומעשי – כביש ומגרש.
 
סוג הרישיון: A

נפח המנוע: אופנוע מעל 400 סמ"ק מעל 33 כוחות סוס
גיל מותר: 21 וותק של שנה על אופנוע מסוג A1
מספר שיעורים מינימלי: 8
תנאים ודרישות: מבחן עיוני (תיאוריה. פטור לבעלי רישיון לרכב) ומעשי – כביש ומגרש

אז מה אתם אומרים? איזה דו גלגלי מתאים לכם יותר? לא בטוחים במה לבחור? חשבו לאיזו מטרה אתם מוציאים את הרישיון, בני כמה אתם והאם תרצו רישיון נוסף בעתיד. זה יקל על ההחלטה.