אם אתם מאמינים במשפט למעלה בלב שלם, כנראה להיות מורה לנהיגה זה בדיוק בשבילכם. רוצים לדעת מה צריך לעשות כדי להוסיף את הסימן "ל" על האוטו? פשוט תקראו.

מורה נהיגה הוא אחד התפקידים, כיום, עם האחריות הרבה ביותר על כתפיו. תחשבו על זה, הוא מכשיר נערים ונערות צעירים (ומבוגרים יותר) איך להתנייד בכלי שהפך להיות אחד הסיבות העיקריות למוות בישראל. ידעתם שישנם יותר הרוגים מתאונות דרכים בארץ מאשר הרוגי מלחמות?

לכן, על מנת להפוך להיות מורה לנהיגה ולהעביר שיעורי נהיגה יש לעמוד בדרישות קפדניות שקבע משרד התחבורה. בין היתר צריך:

  • להיות בוגר 12 שנות לימוד
  • לעבור בדיקה רפואית (כולל בדיקת ראייה) בהצלחה
  • להיות בעל גיליון רישום פלילי ותעבורתי נקי לחלוטין
  • להיות בעליו של רישיון נהיגה מדרגה Bשלוש שנים, לפחות
  • לעבור מבחני התאמה וידע בנושאים מגוונים: מתמטיקה, גיאומטריה, פיזיקה, עברית וכן מבחן נהיגה מעשי
  • לעבור קורס הוראת נהיגה (לפי תוכנית לימודים של משרד התחבורה והתמ"ת)
מעוניין להיות מורה נהיגה? השאר פרטים ויחזרו אלייך בהקדם

איך זה עובד

אם אתם עומדים בכל דרישות הסף (גיל, בדיקות רפואיות, ותק) עליכם לגשת למבחני ההתאמה והידע. עברתם בהצלחה? השלב הבא הוא מבחן הנהיגה לבדיקת כשירותכם בנהיגה, במשרד הרישוי. לאחר מכן תידרשו לעבור קורס הוראת נהיגה שניתן במרכזים שונים (ניתן לברר זאת באתר משרד התחבורה). עם סיום הקורס תקבלו תעודת גמר ממשרד התמ"ת ורישיון הוראת נהיגה ממשרד הרישוי.

איך הופכים למורה נהיגה טוב?

יהיו שיגידו שמורה טוב הוא כזה ש"משחרר" את תלמידיו מהר, הם עוברים טסט ראשון ונפרדים לשלום. התלמידים עולים על הכביש, והמפגש הרגעי בינהם נגמר. לעיתים זה נכון, אולי בכל הקשור ללימודי נהיגה על אופנוע.

אבל טסט ראשון זה לא הכל בתחום הזה – מורה נהיגה, בין אם מעביר שיעורי נהיגה לרכב או שיעורי נהיגה לאופנוע או קטנוע, צריך לזכור את הכוח שיש לו בידיים. על המורה להיות באמת מורה לחיים – להקפיד על חוקי התנועה, על הבטיחות בדרכים, על החיים של כולם על הכביש.
 
מורה טוב יכול להיות כזה שמרגיש, בזמן הנסיעה, איך הוא היה יכול ללמד אחרת. יש לו ניסיון וביטחון על הכביש והוא רוצה להעביר את התורה הלאה. אבל איך באמת בודקים מיהו מורה טוב? כנראה כזה שתמיד יש אצלו תלמידים, כי שמו הולך לפניו.

מורה נהיגה טוב יידע את הדברים מבלי להסתכל בספר, הוא חי את הכביש, את הנערים והנערות שמגיעים אליו בגיל 17, גיל רגיש לכל הדעות. הוא יודע להנחיל להם דרך ארץ על הכביש, להסביר להם גם את מה שלא רואים, את מה שצריך לחשוב כשמתיישבים מאחורי ההגה, בשביל שכשהם יישבו שם לבד, בלעדיו, הם לא ישכחו דבר, והוא ימשיך להדהד בראשם גם כשילדיהם ילכו לשיעורי נהיגה בעצמם.
 
אז אם אתם רוצים להיות המורה של העיר שלכם, ששמו הולך לפניו, זה הזמן לבדוק שאתם עומדים בכל הדרישות ולצאת לדרך חדשה – דרך שיכולה לשנות את החיים של התלמידים שלכם ושל כולנו, דרך של נהיגה בטוחה.