איך אומרים אצלנו, לכל שבת יש מוצאי שבת? אז כל הנקודות שאנחנו צוברים על הכביש בסוף נפגשות בקורס נהיגה מונעת. מיד תגלו איך
 
במסגרת הניסיונות הבלתי נגמרים של משרד התחבורה להפחית את כמות התאונות בישראל ולהגדיל את רמת המודעות של הנהג הישראלי לבטיחות, החליט המשרד שכל נהג יהיה מחויב לעבור קורס נהיגה מונעת (או בשמו הנוכחי, קורס רענון).

קורס נהיגה מונעת, אשר לא מעט ישראלים רואים כעונש, נועד למעשה גם להזכיר נשכחות לנהגים הוותיקים וגם להרתיע. בסופו של דבר אף אחד מאיתנו לא אוהב לבזבז את זמנו, זמן שלעיתים קרובות עולה כסף. אם אנחנו יודעים שעלינו לבלות כמה שעות בקורס נהיגה מונעת, אזי שייתכן מאוד וננהג יותר בזהירות כדי שלא נצטרך להגיע לשם.


מה לומדים בקורס נהיגה מונעת

קורס נהיגה מונעת מועברת הינם קורס תיאורטי, שנערכים במשך 12 שעות, במשך 2-3 מפגשים, ומועברים על ידי מורי נהיגה מנוסים. הקורס כולל אלמנטים תיאורטיים באמצעות חוברות ייחודיות בהן מוצגות סיטואציות מסוימות מהכביש, תקנות תחבורה , תמרורים וחוקי נהיגה. כמו כן המורים משתמשים בכלי עזר נוספים כולל סרטים כדי לתת דוגמאות לנהגיה נכונה ולא נכונה.

בסיום הקורס מתקיים מבחן אמריקאי שעל הנרשמים לקורס לעבור, אחרת הם יצטרכו לעבור את הקורס שנית. מדובר במבחן עם 25 שאלות ורובו מתבסס על מקרי תאונה שונים. מטרת המבחן , כמו מטרת הקורס כולו, להצג לנהגים סיטואציות שונות בהן הם עלולים למצוא את עצמם, ולתת להם כלים לצאת מאותן סיטואציות.


מה בין נקודות לקורס נהיגה מונעת

לפי החלטת משרד התחבורה כל נהג שצבר מ-12 עד 22 נקודות שליליות, יחויב לעבור קורס נהיגה מונעת. נהג שצבר 24 עד 34 נקודות, יחויב לעבור אף הוא קורס נוסף וכן לעמוד במבחן הסיום.

חשוב להבהיר נהגים שעברו קורס נהיגה מונעת בגלל עבירות תנועה, הנקודות שלהם יתאפסו אחרי הקורס. לעומת זאת נהגים שהחליטו על דעת עצמם לעבור את הקורס , הנקודות שלהם ישארו בתוקף. הנקודות אגב תקפות לשנתיים. מי שמסרב להשתתף בקלות כפי שנדרש עלול לאבד את רישיונו.


היכן עוברים קורס נהיגה מונעת

קורס נהיגה מונעת מתבצע בכל עיר גדולה במכללות ובתי ספר (לא בזמן לימודים). לרוב הלימודים נערכים בשעות הערב, בין חמש לתשע. בחופשות הם נערכים גם בבוקר בין שמונה לשתיים.  עלות הקורס היא 216 שקל ללא מע"מ.
 

לא טסט ולא שיעורי נהיגה

רבים חוששים שקורס נהיגה מונעת הוא למעשה שיעורי נהיגה כמו שעברנו לפני שקיבלנו רישיון והמבחן דומה לטסט. ובכן זה לא כך. קורס נהיגה מונעת נועד לרענן את זיכרונכם בכל הקשור לתמרורים, דיני תנועה, ולהדגים בפניכם סיטואציות שונות אשר בתור נהגים ותיקים אולי אתם חווים מעת לעת אך סיגלתם לעצמכם כללי התנהגות מסוימים שאינם נכונים, חוקיים וכן מסכנים את הסביבה. קורס נהיגה מונעת מאפשר לכם לחזור אל הכביש כאילו הייתם נהגים חדשים שוב